Verb Inflexions for gebismerian
gebismerian (v.), to mock.
Infinitive:
gebismerian
Inflected infinitive:
tō gebismerienne
Present participle:
gebismeriende
Past participle:
gebismerod
| |
Singular |
Plural |
| |
First person |
Second person |
Third person |
|
| Present Indicative |
ic gebismerie |
þū gebismerast |
hit gebismeraþ |
hīe gebismeriaþ |
| Present Subjunctive |
ic gebismerie |
þū gebismerie |
hit gebismerie |
hīe gebismerien |
| Preterite Indicative |
ic gebismerode |
þū gebismerodest |
hit gebismerode |
hīe gebismerodon |
| Preterite Subjunctive |
ic gebismerode |
þū gebismerode |
hit gebismerode |
hīe gebismeroden |
| Imperative |
|
gebismera |
|
gebismeriaþ |
Perform another search